משכנתא על נחלה | משכנות ישראל

משכנתא על נחלה \ משק בר-רשות


לפני שמבקשים ומקבלים משכנתא על נחלה, חשוב להבין כי הדברים סבוכים יותר ביחס למשכנתאות על נכסים אחרים (לא משקים). על משמעות הדבר ועוד על משכנתא על נחלה, בשורות הבאות.

מהו בר רשות

הזכות לשימוש בנחלות (משק) שונה מהזכות הקניינית המקובלת, על קרקע, אדמה או נדל"ן בבעלות פרטית. ישנה הגדרה שנקראת בר רשות, אשר איננה נחשבת לקניינית. לא ניתן להעביר למשל את הנכס באופן חופשי ויש צורך בהסכמות שונות. זאת ועוד, כאשר מורישים משק או נחלה המוגדרים בר רשות, הרי שיש להראות כי היורש יוכל לקיים את המשק ובדרך כלל, אם יש כמה יורשים הרי שהיתר יצטרכו להסתלק מן הירושה.

 

משכנתא על נחלה, יתרונות ותנאים

משכנתא, בניגוד להלוואה רגילה, ניתנת תמורת שיעבוד של נכס. הדבר מאפשר לבנקים להעניק משכנתא בריבית מיוחד, נמוכה יותר מכל הלוואה אחרת. רכישת משקים או נחלות מקובלת על ידי יורשים ובנים ממשיכים, על ידי משקיעים או על ידי אנשים שרוצים להגשים בצורה כזאת חלום למגורים באווירה כפרית ולא עירונית.

אך לצד היתרונות, חשוב לציין כי יש קשיים אשר הבנקים מערימים לפני מתן משכנתא על נחלה. הסיבה לכך הינה ריבוי הגורמים המעורבים בדבר והקושי לרשום שיעבוד לעומת נדל"ן מסוג אחר. לאור זאת, לא מספיק לבקש מהבנק אישור עקרוני, על סמך יכולת החזר, תלושי משכורת, מצב חשבון בנק. יש לוודא לפני חתימת חוזה או תשלום כלשהו, שישנו בנק שמוכן להעניק לכם משכנתא על הנחלה הרצויה.

 

כלומר, מומלץ לפנות לבנק אשר מתמחה במתן הלוואות ומשכנתאות לנחלות, למשקים ולבני מושבים. פקידי בנק המנוסים בנושאים אלה ידונו בכל בקשה ברצינות, ללא סחבת מיותרת ותוך הנחיות ברור מה ניתן ומה אפשר לעשות.

אילו מסמכים דורש הבנק

בין האישורים השונים שהבנקים נוטים לדרוש לפני מתן הלוואת משכנתא על נחלה ניתן למצוא למשל:
  • דוח שמאי – להערכת שווי הנחלה ו/או המשק. כך ניתן לגזור את סך המשכנתא שמקבלים.
  • פסק משקם – דרוש אם יש או היו חובות לנושים או לאגודה.
  • אישור זכויות מהסוכנות.
  • אישור מרשם האגודות השיתופיות.
  • עשויים להידרש אישורים נוספים למשל במקרה של פיצול נחלה ולפי דרישת הבנק.
 
 


משכנתאות ישראל - הלוואות בנקאיות למסורבי משכנתא

לקבלת הלוואה
חייגו עכשיו: 074-76-79-448

או מלאו פרטיכם בטופס הבא:

משכנתאות ישראל - הלוואות בנקאיות למסורבי משכנתא

לקבלת הלוואה חייגו עכשיו: 074-76-79-448

או מלאו פרטיכם בטופס הבא: